понеделник, 23 декември 2019 г.

Откриха нова далавера с водата от язовир "Студена"

След незаконното отклонение на вода от източника “Врелото” към Радомир през помпена станция Крапец, екипът на Атанас Русев откри второ незаконно отклонение на вода за яз. Студена, този път от Палакарийския канал. Биволъ проучи как се е появило това водохващане и накъде отива водата от него.

Оказа се, че тръбата захранва село Ярлово. Съоръжението е предвидено единствено за допълнително захранване с малък дебит, но тихомълком е станало основно. Липсват както водомер, така и договор за присъединяване, което го поставя извън закона. Водата се плаща на ВиК дружеството, което казва, че няма нищо общо с водохващането, защото то било собственост на общината.

Историята на отклонението на вода към село Ярлово от Палакарийския канал е изпълнена с нарушения и разминавания между проекта и реализацията му. През 2008 г. ВиК-Перник разрешава използването на водно количество в размер на 5 литра в секунда от водохващане „Изворите“ на река Палакария за допълнително водоснабдяване на селото.

От дружеството поставят условия това да се случи. Съгласно закона, трябва да има инсталиран водоизмервателен уред при водовземането, какъвто няма и до днес. С просто око се вижда, че от канала към Ярлово отиват в пъти повече вода от разрешените 5 литра в секунда. От ВиК-Перник искат също след изграждането на съоръжението „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД София окръг да сключи договор за присъединяване към водоснабдителната система. Но такъв договор също няма.


Историята на отклонението на вода към село Ярлово от Палакарийския канал е изпълнена с нарушения и разминавания между проекта и реализацията му. През 2008 г. ВиК-Перник разрешава използването на водно количество в размер на 5 литра в секунда от водохващане „Изворите“ на река Палакария за допълнително водоснабдяване на селото.

От дружеството поставят условия това да се случи. Съгласно закона, трябва да има инсталиран водоизмервателен уред при водовземането, какъвто няма и до днес. С просо око се вижда, че от канала към Ярлово отиват в пъти повече вода от разрешените 5 литра в секунда. От ВиК-Перник искат също след изграждането на съоръжението „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД София окръг да сключи договор за присъединяване към водоснабдителната система. Но такъв договор също няма.

Кметът на Ярлово Васил Миленов разказа, че Палакарийския канал е изграден през 1962 г. Според него между община Самоков и язовир Студена е имало договор за период от 50 г., съгласно който зимните и пролетните води в канала да се използват за нуждите на Перник, а през лятото водата от Палакарийската река да се ползва за нуждите на животновъдството и земеделието в село Ярлово. Договорът обаче е изтекъл преди 8 години и не е подновен.

В началото на новото хилядолетие в селото настава безводие и комисия от община Самоков решава, че единствения достъпен източник на вода за населеното място е Палакарийския канал, който тогава е бил пълноводен. Водното съоръжение е изградено от ET Стоян Ангелов. От снимките, които направи репортера на Биволъ се вижда, че изпълнението е под всякаква критика. Бетонната стена на канала е строшена, а водата се отклонява към тръбата за Ярлово чрез три камъка.


Към днешна дата фирмата на Стоян Ангелов е с прекратена дейност. Впечатление обаче прави фактът, че Ангелов участва и в друга компания – Хидростроител ПА, в която е съдружник със сина си. С нея той е спечелил 8 обществени поръчки на стойност над 1 813 000 лв. Възложители са предимно община Самоков и „Софийска вода“ АД.

С течение на времето от допълнително, това водоснабдяване от Палакарийския канал се превръща в основно за Ярлово. „Щото нямаме друга вода и се ползва, като основно“ – обяснява кметът. Другите два водоизточника – Шаламанови егреци, под Витоша и Бабина кория постепенно пресъхнали.

Според Миленов в канала през зимните и пролетните месеци има вода, но през лятото той също напоследък пресъхвал. Затова Ярлово било във воден режим. „От 5 години Перник този канал не са го ползвали. Явно си имаха вода.“ – коментира още той. За самия канал на Палакарийската река, по думите на кмета, имало отговорник от яз. Студена, обаче в последните години съоръжението било амортизирано и не се ползвало. А отклонената от канала вода достигала до къщите на Ярлово и за нея плащали на ВиК-Самоков.

Както вече стана ясно, няма отчетност какво количество вода постъпва към Ярлово, защото просто няма водомер. Освен, че това е нарушение на закона, водомерът е посочен като изрично условие при изграждането на водовземането към селото. Според кмета липсата му е пропуск на ВиК-Самоков, които стопанисвали съоръжението и е трябвало да го монтират.

От водопреносното дружество обаче казаха, че водохващането е общинска собственост и те нямат отношение към него. Инж. Ивайло Добруджански – директор на ВиК-Самоков заяви, че никой не е предавал водохващането на предприятието. Това е второ задължително условие, поставено от ВиК-Перник, за да позволи изграждането на отклонението.

Така отклонението от Палакарийския канал не е присъединено към мрежата на ВиК-Самоков и е без водомер, но въпреки това жителите на Ярлово плащат за вода на дружеството. Според Васил Миленов обаче всъщност Перник би трябвало да плаща на Ярлово за това, че им ползва водата, защото 50 годишният договор за канала е изтекъл през 2011 г., а явно нов договор няма и няма да има.

На практика Община Самоков е платила за съоръжението, което се захранва с вода, предназначена поне през зимните и пролетните месеци за яз.Студена. За водата потребителите от Ярлово плащат на ВиК-Самоков, което по думите на директора му не присъства документално в тази объркана схема.

В крайна сметка разплитането на поредния казус с незаконно отклонената вода опира до прокуратурата, която преди три дни затвори крана на водата за с. Ярлово и го запечата, а по Палакарийския канал потече повече вода към река Струма и оттам към язовир Студена.

Този случай е поредното доказателство, че управлението на водите в България е на принципа “куче влачи, диря няма”, въпреки многобройните институции и чиновници, които трябва да гарантират ролята на държавата като добър стопанин на стратегическия воден ресурс. И ярък пример за несъгласувани, противоречиви и надскачащи закона, хаотични действия спрямо водите за язовир Студена. Резултатът е налице – пресъхнал язовир и невиждана криза с водата за цял областен град.

Bivol.bg

*Заглавието е на редакцията

Няма коментари :

Публикуване на коментар