събота, 2 февруари 2013 г.

Всичко за Сурва 2013

От 1-ви до 3-ти февруари 2013г. в Перник ще се проведе ХХІІ Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва".
В новото издание на фестивала ще вземат участие 94 маскарадни групи с 6 142 участници.
Българските участници са 5 886. Групите от Пернишка област са 42, а от останалите области в България - 42:

-  Област Пловдив - 13 групи
-  Област Стара Загора - 4
-  Област Благоевград - 7
-  Област София - 4
-  Област Кюстендил - 3
-  Област Ямбол - 4
-  Област Монтана - 2
-  Област Видин - 1
-  Област Бургас - 1
-  Област Хасково - 1
-  Област Шумен - 1
-  Област Пазарджик - 1
Групите от чужбина са 10 с 256 участници.
Във фестивала ще се включат групи от: Словения (гр. Птуй), Сърбия (гр. Лесковац), Македония (гр. Струмица), Черна гора (гр. Будва), Испания (гр. Алсасуа), Палестина (гр. Рамала), Аруба, Индонезия, Гърция (Кали Вриси), Албания (гр. Корча).


Нови моменти в програмата на ХХІІ МФМИ "Сурва" 2013:
-  „Студио „Сурва" - детска творческа работилница
-  Конкурс „Най-атрактивни персонажи: невеста и младоженец"
-  „Фестивал на кънки" - ледена пързалка                 
-  „Маскараден кръстопът" - световни карнавални дестинации
-  "Летящи фенери-маски" - огнено шоу на пл. Кракра
-  "Граовска трапеза" - изложба-базар в Сурвакарското село
- "Карнавални плакети и медали на Хенри ван дер Кроон-Президент на ФЕКГ" - изложба във фоайето на хотел „Струма"
-  Фестивален концерт в новата театрална зала
-  „Маскарад - парти" пред Общински младежки дом
-  концерт "Сурвакари с китари" - Вечер на приятелството
-  фото изложба на Костадин Михов „Децата и Сурва" в галерия „При
Кмета"
-  Гала спектакъл за откриването на фестивала „Чудото Сурва"
  • Атрактивно факелно дефиле от Община Перник до Двореца на културата
  • Сценичен дизайн с най-модерната технология
  • Концерт с жанрово многообразие, включващо регионален фолклор, модерна хореография и костюми върху фолклорни мотиви, поп музика, акробатика
  • Вълнуващо пиротехническо шоу
История:
Фестивалът в Перник се провежда вече 47 години.  Той започва като „зимен карнавал", преминава през фазите национален фестивал, фестивал с международно участие, международен фестивал.
От 1995 г. Перник е член на Федерацията на европейските карнавални градове, а през 2009 г. град Перник е обявен от Федерацията за Европейска столица на маскарадните традиции.
През годините фестивалът се утвърждава като най-представителната за България проява, където може да се види съхранената и възродена традиция на зимните и предпролетните маскарадни обичаи.

Днес Международният фестивал на маскарадните игри в Перник е мащабна културна проява на международно равнище.
Първата среща на носителите на съхранената древна традиция се осъществява в Перник през 1966 г., а идеята принадлежи на хореографа Йордан Николов. В първия „зимен карнавал" участват сурвакари от 16 села - от Пернишки окръг, от Разлог, с. Сушица /Пловдивско/, с. Лисичево /Пазарджишко/, с. Бобошево /Кюстендилско/, с. Волуяк /Софийско/ - общо 800 сурвакари и кукери. Успехът на проявата е безспорен.

На 15 януари 1967 г. в Перник е открит „Втори национален фестивал на кукерите и сурвакарите и пролетните игри и танци, свързани с тези старинни обичаи". Участниците са се удвоили - на този фестивал участват 1555 души. Включват се и групи от цялата страна. Освен шестнайсетте групи от Пернишки окръг, на фестивала участват и 28 групи от страната - по една от всички тогавашни окръзи.

Третият фестивал, проведен на 19 януари 1969 г., запазва същото название. Още в този момент се появява идеята да бъдат поканени за участие групи от други държави. Четвъртият национален фестивал на сурвакарите и кукерите се провежда на 17 януари 1971 г. В него вземат участие 40 групи от цяла България - над 2 000 участници. Представянето на групите се оценява от жури.
По време на Петия фестивал през 1974 г. участват вече 50 групи от всички райони на България, в които маскарадната обредност е жива.

На VІІІ национален фестивал на кукерите и сурвакарите през 1985 г., наред със 71 български групи от 15 окръга, за първи път се включват две чуждестранни групи - от Унгария и от Чехословакия.
Деветият фестивал /1990 г./ вече носи названието „Национален фестивал на сурвакарите и кукерите с международно участие". За първи път се разглеждат и награждават отделно двата типа маскиране - сурвакари и кукери. От участващите 89 групи 24 са детски.

Следващият фестивал през 1993 г. е обявен под названието „Х юбилеен международен фолклорен фестивал на маскарадните /сурвакарски-зимни и кукерски-предпролетни/ и карнавални игри и обичаи". Утвърждава се практиката сурвакарските и кукерските групи да се разглеждат  като два типа маскарадни игри и да се награждават отделно. Освен четиридесетте български групи, на Х фестивал присъстват и групи от Коми, Словения, Полша, Румъния, Русия, Гърция.

Две години по-късно Перник е приет за член на Федерацията на европейските карнавални градове.
Единадесетото издание на фестивала /1996 г./ е включено в мрежата от празници на Федерацията. Това е признание не само за усилията, положени от организаторите, но и за мястото на фестивала в европейския културен календар.

От ХІІ издание на фестивала през 1998 г. се утвърждава името „Международен фестивал на маскарадните игри „Сурва". Постепенно фестивалът се утвърждава като най-авторитетната не само в България, но и в Европа изява на традиционната маскарадна обредност.
От 2008 г. той се провежда ежегодно. В ХХ-то издание вземат участие 103 групи. 11 от тях са от чужбина - Италия, Испания, Словения, Македония, Сърбия, Украйна, Черна гора и Палестина. Общият брой на участниците е 6 207.

В ХХІ фестивал през 2012 г. участват 99 маскарадни групи с 6 255 участници.
Българските групи са 87  - 43 от Пернишка област и 44 от останалите области в България, с 5 919 участници.
Групите от чужбина са 12 от 9 държави с 336 участници.
Във фестивала се включват групи от: Словения (гр. Видем), Сърбия (гр. Шабац и гр. Лесковац), Македония (гр. Струмица, Прилеп и Сопот), Албания (гр. Корча), Латвия (гр. Даугавпилс), Гърция (гр. Солун), Румъния (гр. Бранещи), Италия (гр. Лула), Китай (гр. Хуай ан).

Няма коментари :

Публикуване на коментар